Necla Taşpınar Göveç

Uzm.Klinik Psikolog

Kendim Hakkında Kısaca
1998 yılında Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden mezun oldu.
2012 yılında Hasan Kalyoncu Üniversitesi Klinik Psikoloji Bölümüne girdi. 2014 yılında “Psikodrama ve Bilişsel Davranışçı Terapi Yönelimi ile Grup Çalışmasının Sınav Kaygısı Yaşayan Öğrencilerin Kaygıları Üzerindeki Etkilerinin Karşılaştırılması” adlı tezi ile uzmanlığını aldı.

Klinik stajını Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nde yataklı servis, poliklinik ve KLP bölümlerinde yaptı.

Yüksek Lisans programında Prof. Dr. Hakan Türkçapar’dan 2 yıl Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimi aldı. Ayrıca Bilişsel Davranışçı Terapiler Derneği’nden beceri eğitimi ve 1 yıl süpervizyon aldı. Prof. Dr. Aslıhan Dönmez’den BDT ile sağlıklı zayıflama eğitimi aldı.
Psikodrma eğitimlerimi; Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü’nden 6 yıllık eğitim sonucu “Psikodrama Yöneticiliği” sertifikası ve İstanbul Psikodrama Derneği’nden Deniz Altınay’dan Çocuk Psikodraması alarak tamamladı.

Aile ve Evlilik Terapileri Derneği’nden 500 saatlik (5 yıl) eğitim sonunda EFTA-TIC onaylı “Evlilik ve Çift Terapisti” sertifikasını aldı.

Dinamik Psikoloji alanındaki eğitimlerine gelince; İçgörü Psikoterapi Merkezi’nde Yavuz Erten’den 2 yıl süren “Psikanalizden Dinamik Psikoterapilere” konulu eğitim; Tavistock modeli İstanbul Bebek Gözlemi’nde 2 yıl süren dış grup üyeliği; İstanbul Çocuk ve Ergen Psikanalitik Psikoterapi Derneği’nden Funda Akkapullu’dan “Çocuk Çizimlerinin Dinamik Yorumlanması”; Neslihan Zabcı’dan “Rorschach” ve “T.A.T” eğitimlerini alarak tamamladı.

EMDR eğitimlerine gelince; Avrupa Akredite EMDR terapistidir. Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden 1. Aşama EMDR, Ay Enstitüsü Asena Yurtsever’den 2. Düzey EMDR, Esty Bar Sadeh ve Barbara Wizansky’den Çocuk EMDR Psikoterapisinde Bütüncül Bir Modeli, Ümran Korkmazlar’dan Çocuk EMDR ve Hikaye EMDR, Derya Altınay’dan Çocuk ve Ergenler için Bağlanma Travmaları ve EMDR I. Ve II. Modül eğitimlerini aldı. Robin Shapiro’dan EMDR ile Anksiyete ve Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi workshopına katıldı. Marshall Lyles’den Kum Tepsisi Temelli Oyun Terapisinde Emdr kullanımı eğitimini aldı. Derya Altınay’dan EMDR ve Kum Tepsisi Protokolü Uzmanlar için Yoğunlaştırılmış Programı’na katıldı. Derya Altınay ve Mustafa Çetinkaya’dan Borderline Kişilik Bozukluğu ve Emdr Terapisi eğitimini aldı. Ad De Jongh ve Suzy Matthıjssen’den EMDR 2.0 eğitimini aldı. Mark Nickerson, LICSW tarafından verilen Döngüyü Kırmak: Problemli Davranışlar için EMDR Terapi Çözümleri başlıklı workshopa katılım sağladı. Ana M. Gomez eğitmenliğinde Küresel Çocuk EMDR İttifakı ve EMDR Türkiye işbirliğiyle düzenlenen C-GTEP (Çocuklar için Grup Protokolü) eğitimine katıldı.

Prof. Dr. Medaim Yanık’tan Disosiyatif Kimlik Bozukluğu I. Ve II. Modül Eğitimlerini aldı. Dr. Zeynep Zat’dan Çözüm Odaklı Terapi aldı. DOÇAT Derneği’nin düzenlediği Senem Zeytinoğlu Saydam ve Ting Liu’dan Duygu Odaklı Terapi eğitimini aldı.

Oyun terapisi eğitimlerinden APT onaylı Alyssa Swan’dan Çocuk Merkezli Oyun Terapisi ve Linda Homeyer ve Marshall Lyles’den APT onaylı İleri Seviye Kum Tepsisi Terapisi aldı. Birgül Emiroğulu’ndan Online Aile Destekli Oyun Terapisi eğitimi aldı. Ayrıca Doç. Dr. Nevin Eracar’dan sanat terapisi eğitimi aldı. İrem Polat’tan Çocuk Psikoterapisinde Beden ve Sinir Sistemi Merkezli Uygulamalarına katılmıştır.

Prof. Dr. Ümran Korkmazlar’dan Özel Öğrenme Güçlüğü, DEHB tanı-değerlendirme-müdahale ve Yrd. Doç. Dr. Tamer Ergin’den PASS Bilişsel Müdahale Eğitim Programını aldı.

Prof. Doktor Zümra Atalay’ın ‘’Görüşme Sürecinde Kullanılabilecek Mindfullness Uygulamaları’’ atölyelerine katıldı.

Başta İstanbul Psikodrama Entitüsü, Dr. Abdülkadir Psikodrama Enstitüsü, Aile ve Evlilik Terapileri Derneği olmak üzere pek çok değişik ekollerin düzenlediği sayısız eğitim semineri ve kongreye katıldı.

Mezun olduğundan bu yana çeşitli eğitim kurumları, danışmanlık merkezlerinde psikoterapist olarak çalıştı. 2012 – 2017 yılları arasında Özel Doğan Sağlık Grubu bünyesinde faaliyet göstermekte olan Özel Doğan Aile Danışma Merkezi’nde Uzman Klinik Psikolog olarak görev aldı. 2017 yılında kurduğu Başakşehir Psikoterapi’de çalışmalarına devam etmektedir. Özellikle yetişkin ve çiftlerle kaygı bozuklukları (panik bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, performans kaygısı, sosyal fobi), depresyon, öfke kontrol problemleri, sınav kaygısı, Disosiyatif Kimlik Bozukluğu, komplex travma, obezite, kilo verme problemleri, travmaların kısa süreli tedavisi konularında çalışmalar yapmaktadır. Görüşmelerinde en çok bilişsel davranışçı terapi yaklaşımını kullanmakla birlikte; kısa dönemli psikodinamik psikoterapi, stratejik-sistemik-experayantel aile terapileri, psikodrama, EMDR gibi pek çok psikoterapi ekolünü de kullanmaktadır.
Çocuklar ve ergenlerle de kaygı bozuklukları, depresyon, sınav kaygısı, travmalar, öğrenme problemleri, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, davranış problemleri, yeme bozukluklarında farklı terapi ekolleri ile çalışmaktadır. Çocuk ve ergen terapilerinde en çok oyun terapisi, kum tepsisi terapisi, bilişsel davranışçı terapi, psikodrama, EMDR gibi psikoterapi ekollerini ve yöntemlerini kullanmaktadır.
Klinik değerlendirme testlerinden Rorschach, TAT, CAT ve MMPI uygulayıcısıdır. Ayrıca çocuklara yönelik Wisc-R zeka testi, CAS zeka testi (Bilişsel Değerlendirme Sistemi), Rorschach, TAT (Tematik Algı Testi), CAT (Çocuklar için Tematik Algı Testi) ile birlikte bir çok gelişim testi uygulamaktadır.
2017-2018 akademik sezonunda Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.
EMDR, ÇATED ve İfti derneklerine üyedir. Covid sürecinde ve deprem sonrasında gönüllü olarak dernekler bünyesinde terapist olarak çalışmıştır.
Ayrıca sosyal sorumluluk projesi olarak Akyuva Vakfı’nın bakıma muhtaç ve risk altındaki çocuklardan oluşan Çocuk Evleri’ne Psikolojik Danışmanlık yapmaktadır.
Evli ve üç çocuk annesidir.